Aktualności:

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
10 months ago
Adwokat Tomasz Kiereś

Jak ustawa o AI wpływa na europejskie start-upy ❓

Przeprowadziliśmy pierwsze europejskie badanie firm AI na temat nadchodzącego wpływu aktu o sztucznej inteligencji. Kluczowe wnioski:
📉 73% ankietowanych VC oczekuje, że ustawa o AI zmniejszy lub znacząco zmniejszy konkurencyjność europejskich startupów AI.
⛔ 33% - 50% sklasyfikowałoby systemy AI jako High-Risk, co znacznie przekracza założenia w tzw. Policy Impact Assessment Komisji Europejskiej (5-15%).
🤖 45% uznałoby swoje rozwiązanie za AI ogólnego przeznaczenia.
🔻 50% startupów AI uważa, że tzw. AI Act spowolni innowacje AI w Europie. 16% rozważa wstrzymanie rozwoju AI lub przeniesienie się poza UE.
🏢 W przypadku systemów AI wysokiego ryzyka dodatkowe wymagania i obowiązki stanowią dla startupów istotne wyzwanie pod względem złożoności technicznej i organizacyjnej oraz kosztów zgodności (tzw. compliance).
💰 Fundusze VC ograniczą w Europie inwestycje w złożone systemy AI, skupiając się na prostszych aplikacjach AI.

- Przeprowadzone badanie potwierdza opinię polskiego ekosystemu AI na temat nadchodzącego aktu o sztucznej inteligencji. Regulacja nie jest dopracowana, zawarte w niej definicje nie są precyzyjne i często wręcz mylące, nie uwzględniono też dorobku prac ekspertów OECD, a szereg nowych obowiązków znacząco utrudni rozwijanie sztucznej inteligencji w Europie – mówi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacją Digital Poland.

Informacje zwrotne od MŚP, jak również większych europejskich firm europejskich wskazują na podobne wyzwania. Kraje, w których działają duże firmy, takie jak USA, Wielka Brytania, Chiny czy Izrael, wspierają swoje ekosystemy AI, tak aby mogły się one rozwijać w globalnym wyścigu o pozycję lidera. Za to europejskie startupy będą musiały liczyć się z dodatkowymi kosztami, spowolnieniem innowacji oraz niższymi wycenami i inwestycjami VC/PE. Proponowane w akcie niższe obciążenia regulacyjne dla MŚP nie pomogą, gdyż startupy chcąc się rozwijać muszą od razu rozważyć zgodność z wszystkimi przepisami. W przeciwnym wypadku będą zmuszone ponownie wykonać sporą część pracy badawczo-rozwojowej od początku, szczególnie jeśli gdy przekroczą pewien próg. Istnieje kilka możliwości zmniejszenia wpływu na ekosystem startupów i innowacji w Europie. Każda z nich może i powinna zostać uwzględniona, aby Europa pozostała konkurencyjna w globalnym wyścigu o przywództwo w dziedzinie AI. Zostały one pokrótce przedstawione w raporcie.

Raport na stronach fundacji - digitalpoland.org/publikacje

---

Więcej o badaniu

Badanie przeprowadzono w listopadzie 2022 r. i wzięło w nim 113 podmiotów z Austrii, Francji, Holandia, Niemiec, Polski i Szwecji. Inicjatorem badania jest Appliedai Initiative Gmbh. Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z centrami przedsiębiorczości: DTU Skylab (Dania), Agoranov (Francja), UnternehmerTUM GmbH (Niemcy) oraz wiodącymi organizacjami wspierającymi AI w Europie – @AI Austria (Austria), @Hub France AI (Francja), NL AI Coalitie (Holandia), KI Bundesverband e.V. (Niemcy), Fundacja Digital Poland (Polska) oraz AI Sweden (Szwecja). Kwestionariusz dołączony jest do raportu w formie załącznika.
... See MoreSee Less

Więcej