Warto wiedzieć 👇
... See MoreSee Less
Policja doprowadzi skazanego, ale sędziowie wieszczą armagedon w sądach i aresztach
www.prawo.pl
Od 1 stycznia skazany na karę pozbawienia wolności zostanie zatrzymany przez policję i doprowadzony do aresztu śledczego, wezwanie do stawiennictwa będzie stosowane przez sądy wyjątkowo. Minist...
Jak myślicie 🤔 Za ile lat pierwszy pełnomocnik, oparty o algorytm AI, wystąpi przed polskim sądem?
... See MoreSee Less
Sztuczna inteligencja w roli prawnika. ChatGPT wynegocjował zniżkę na internet
innpoland.pl
Firma DoNotPay zaprojektowała robota-prawnika, któremu ostatnio udało się uzyskać zniżkę dla swojego klienta. Dzięki niej zapłaci znacznie niższą kwotę.
Jak ustawa o AI wpływa na europejskie start-upy ❓
Przeprowadziliśmy pierwsze europejskie badanie firm AI na temat nadchodzącego wpływu aktu o sztucznej inteligencji. Kluczowe wnioski:
📉 73% ankietowanych VC oczekuje, że ustawa o AI zmniejszy lub znacząco zmniejszy konkurencyjność europejskich startupów AI.
⛔ 33% - 50% sklasyfikowałoby systemy AI jako High-Risk, co znacznie przekracza założenia w tzw. Policy Impact Assessment Komisji Europejskiej (5-15%).
🤖 45% uznałoby swoje rozwiązanie za AI ogólnego przeznaczenia.
🔻 50% startupów AI uważa, że tzw. AI Act spowolni innowacje AI w Europie. 16% rozważa wstrzymanie rozwoju AI lub przeniesienie się poza UE.
🏢 W przypadku systemów AI wysokiego ryzyka dodatkowe wymagania i obowiązki stanowią dla startupów istotne wyzwanie pod względem złożoności technicznej i organizacyjnej oraz kosztów zgodności (tzw. compliance).
💰 Fundusze VC ograniczą w Europie inwestycje w złożone systemy AI, skupiając się na prostszych aplikacjach AI.
- Przeprowadzone badanie potwierdza opinię polskiego ekosystemu AI na temat nadchodzącego aktu o sztucznej inteligencji. Regulacja nie jest dopracowana, zawarte w niej definicje nie są precyzyjne i często wręcz mylące, nie uwzględniono też dorobku prac ekspertów OECD, a szereg nowych obowiązków znacząco utrudni rozwijanie sztucznej inteligencji w Europie – mówi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacją Digital Poland.
Informacje zwrotne od MŚP, jak również większych europejskich firm europejskich wskazują na podobne wyzwania. Kraje, w których działają duże firmy, takie jak USA, Wielka Brytania, Chiny czy Izrael, wspierają swoje ekosystemy AI, tak aby mogły się one rozwijać w globalnym wyścigu o pozycję lidera. Za to europejskie startupy będą musiały liczyć się z dodatkowymi kosztami, spowolnieniem innowacji oraz niższymi wycenami i inwestycjami VC/PE. Proponowane w akcie niższe obciążenia regulacyjne dla MŚP nie pomogą, gdyż startupy chcąc się rozwijać muszą od razu rozważyć zgodność z wszystkimi przepisami. W przeciwnym wypadku będą zmuszone ponownie wykonać sporą część pracy badawczo-rozwojowej od początku, szczególnie jeśli gdy przekroczą pewien próg. Istnieje kilka możliwości zmniejszenia wpływu na ekosystem startupów i innowacji w Europie. Każda z nich może i powinna zostać uwzględniona, aby Europa pozostała konkurencyjna w globalnym wyścigu o przywództwo w dziedzinie AI. Zostały one pokrótce przedstawione w raporcie.
Raport na stronach fundacji - digitalpoland.org/publikacje
---
Więcej o badaniu
Badanie przeprowadzono w listopadzie 2022 r. i wzięło w nim 113 podmiotów z Austrii, Francji, Holandia, Niemiec, Polski i Szwecji. Inicjatorem badania jest Appliedai Initiative Gmbh. Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z centrami przedsiębiorczości: DTU Skylab (Dania), Agoranov (Francja), UnternehmerTUM GmbH (Niemcy) oraz wiodącymi organizacjami wspierającymi AI w Europie – @AI Austria (Austria), @Hub France AI (Francja), NL AI Coalitie (Holandia), KI Bundesverband e.V. (Niemcy), Fundacja Digital Poland (Polska) oraz AI Sweden (Szwecja). Kwestionariusz dołączony jest do raportu w formie załącznika.
... See MoreSee Less
Dalsze kroki legislacyjne unijnych organów w sprawie aktu o sztucznej inteligencji. 6 grudnia Rada Uni Europejskiej przyjęła w tej sprawie wspólne stanowisko. Jak czytamy w komunikacie prasowym, ma ono zapewnić, aby systemy sztucznej inteligencji wprowadzane na rynek UE i używane w Unii były bezpieczne i zgodne z obowiązującym prawem w obszarze praw podstawowych oraz z unijnymi wartościami.
Komunikat prasowy👇
... See MoreSee Less
... See MoreSee Less
Ważne!! 👇
... See MoreSee Less
Nie każdy może przebrać się za Świętego Mikołaja. Jego strój został zastrzeżony
www.prawo.pl
Sprzedaż charakterystycznych czerwonych strojów kojarzących się ze Świętym Mikołajem może stać się nielegalna. Firma Martom ze Świdnicy zarejestrowała go bowiem jako wzór przemysłowy. Wp...Wybronimy Cie;)